Parkinson a Esencialní tremor

Odpovědět
jana164
Příspěvky: 1
Registrován: 26 úno 2018, 16:27

Parkinson a Esencialní tremor

Příspěvek od jana164 » 26 úno 2018, 16:52

Dobrý den,
Od svých 13 let trpím dědičným Esencialním tremorem. Leky nezabírali a vekem se to zhoršovalo. Dned je mi 42 let a muj stav se asi pred 5 lety zhoršil tak že jsem uz nemohla psát, padali mi předměty z rukou začala se mi třást pravá noho, nenajim se nenamažu si chleba, nezapnu si knofliky atd... opcas se pristihnu u samovolném pohybu z ničeho nic se mi vztyčí palec na rukách. Hledala jsem na netu nové moznosti léčby a našla jsem možnou operaci DBD (Hlubokou mozkovou stimulaci) tak jsem tuti drahou a náročnou operaci podstoupila v říjnu 2017 bohužel operace zatím nepomohla. Můj obvodní neurolog si myslí ze se mi k Esencialnímu tremotu pridal ještě před Parkinson napsal mi leky NAKON mite obsahujici levodopu. Tyto leky se předepisují jen na Parkinsona nebo se tim léčí i jiné neurologicke poruchy?

Uživatelský avatar
zita
Příspěvky: 13
Registrován: 06 úno 2018, 21:47

Re: Parkinson a Esencialní tremor

Příspěvek od zita » 26 úno 2018, 20:43

Nakom
Nakom je lék předepisovaný neurology, který patří mezi poměrně běžně užívaná antiparkinsonika. Jeho účinné látky jsou sloučeniny levodopa a karbidopa.

Princip: Levodopa (L-DOPA) je látka, která je v lidském mozku přeměňována na dopamin, který chybí lidem s Parkinsonovou nemocí. Karbidopa má pomocný efekt. Dokáže totiž zablokovat enzym známý jako periferní DOPA-dekarboxyláza, který by jinak levodopu přeměnil na dopamin ještě před jejím vstupem do mozku. Dopamin se do mozku nedostává a levodopa by proto bez karbidopy příliš dobře nefungovala.


Využití: Nakom je předepisován pacientům s Parkinsonovou chorobou. Preparát obvykle významně zlepšuje pohyblivost a tlumí parkinsonský třes.


Podávání: Nakom smí být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o neurologa. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 250/25 miligramů, což odpovídá 250 miligramům levodopy a 25 miligramům karbidopy. Denní dávka je individuální, záleží na doporučení neurologa. Začíná se celkově nižšími dávkami, a proto se v úvodu léčby často dává přednost preparátu Nakom Mite, který má obsah levodopy výrazně nižší.


Nevýhody: Nakom může mít poměrně velkou řadu nežádoucích účinků. Mnoho uživatelů při zahájení léčby trpí trávicími obtížemi (nechutenství, zácpa, zvracení), pocitem sucha a hořkosti v ústech a příznaky ovlivnění nervového systému (halucinace, ospalost, rozmazané vidění, brnění končetin). Přípravek může ovlivnit kardiovaskulární systém a vyvolat bušení srdce a změny krevního tlaku. Při dlouhodobém užívání se mohou postupně objevit mimovolní záškuby a pohyby (typicky chorea). Účinnost terapie se postupem času zhoršuje.

Odpovědět